Jak być najlepszym e-sportowcem. Jak być najlepszym - tym tylko trochę clickbaitowym tytułem rozpoczniemy artykuł odnośnie samodoskonalenia się w grach e-sportowych, w kolejnych częściach wytłumaczymy wam czym jest głód rywalizacji i do czego on nam jest w ogóle potrzebny oraz dlaczego najlepsi zawodnicy denerwują się gdy przegrywają lub gdy zrobią coś źle.
  Tym razem skupimy się na samorozwoju, dążeniu do perfekcji na podstawie definicji algorytmu genetycznego.


Czym jest algorytm genetyczny?

 Algorytm genetyczny to nic innego jak podświadoma nauka na własnych błędach. Gdy postawimy siebie w kompletnie obcej dla nas sytuacji i nie będziemy wiedzieć do końca jak się zachować i jak postępować - to będziemy popełniać błędy. Będziemy próbować różnych zachowań, akcji dopóki nie dostaniemy czegoś w postaci nagrody lub odwrotnie - kary. Nagrody i kary zależą od sytuacji w której się znajdujemy, jeżeli mówimy o e-sporcie to nagrodą może być zdobycie killa/fraga a karą nasza wirtualna śmierć na planszy rozgrywki lub przegranie rundy/meczu. Weźmy sobie za przykład czas kiedy pierwszy raz zagraliście w swój ulubiony tytuł e-sportowy.


Pierwszy scenariusz: Rozpoczynacie swój pierwszy w życiu mecz w League of Legends.


"Ledwo co nauczyłem się chodzić, a już pierwsza śmierć?"

Jednak wchodzenie pod turret przeciwnika bez tych małych niebieskich stworków, które za jakiś czas będziesz nazywać swoimi minionami - nie było najlepszym pomysłem.

AKCJA - wbieganie pod turret przeciwnika

KARA- szary ekran i "szybki recall" do naszej bazy co oznacza nasze wyłożenie się.


Drugi scenariusz:

Teraz bierzemy za przykład CS:GO. Gramy na mapie mirage, po stronie antyterrorystów. Stoję pod drewnem, wbiegający przeciwnicy nie sprawdzają pozycji i zdobywam trzy szybkie trafienia.

AKCJA - ustawienie się pod drewnem

NAGRODA - trzy zdobyte fragi

AKCJA - Ustawienie się w tej samej pozycji co w rundzie poprzedniej 

KARA - Oddanie bombsite za darmo, gdyż zginąłem za zero. 

 Dzięki nagrodom i karom nasz mózg generuję obraz naszej gry oraz dąży do jej poprawy.


"No dobra, ale co z bardziej skomplikowanymi akcjami. Co w sytuacji gdy rozegrałem w LOL'u/CS'ie kilka/kilkanaście tysięcy godzin, a czuję się jakbym od bardzo dawna stał w miejscu."

Najważniejsza jest świadomość popełnianych błędów oraz świadome wykonywanie akcji. Nagrody oraz kary mogą być złudne, to że nasza taktyka nie wyszła nie oznacza że jest zła. To może przeciwnik zagrał bardzo dobrze i w innych okolicznościach wygralibyśmy taką rundę dość gładko i odwrotnie - jako początkujący gracz kupiłem bizona, zrushowałem banan i zdobyłem trzy fragi .Nie oznacza to, że od teraz co rundę powinienem kupować bizona, bo jest super bronią. Była dobra na krótki dystans i zrobiłem trzy fragi bo przeciwnicy mieli rundę ekonomiczną bez kevlarów. W innym wypadku, pojedynkując się na średni i długi dystans na przeciwnika z kevlarem i hełmem nie miałbym szans. Bardzo ważne jest też zadawanie samym sobie pytań "Dlaczego?". Dlaczego w jednej rundzie gdy wyszedłem przez smoke zrobiłem 2-3 fragi, a w kolejnej robiąc dokładnie to samo wyłożyłem się za "zero" Być może w pierwszej sytuacji wasz kolega z drużyny odwrócił uwagę przeciwników granatem lub wychyleniem się, dzięki czemu bezpiecznie mogliście wyjść przez smoke. Takim sposobem dążycie do perfekcji w wykonywaniu działań i akcji w grze. Samo dążenie do perfekcji pozwala na poprawę naszej gry i pięcie się w górę!